Godinama unazad, pred svaku ljetnju turističku sezonu u Crnoj Gori, dolazi do učestale pojave intenzivnih negativnih narativa u srpskim tabloidima. Narativi imaju zajednički obrazac - predstavljanje Crne Gore kao destinacije koju treba izbjegavati zbog previsokih cijena, nesigurnosti, neprofesionalnosti ugostitelja ili napetosti, piše u analizi Digitalnog forenzičkog centra (DFC) koja tretira negativnu kampanju tabloida iz srbije usmjerenu ka Crnoj Gori.
Ističe se da je to "sinhronizovana propagandna kampanja koju sprovode mediji koji su pod uticajem vlasti u Srbiji i kojom se želi nanijeti ekonomska šteta Crnoj Gori".
"Tabloidi koriste senzacionalističke naslove kojima se sugerišu problemi i dramatični događaji i stvara slika o Crnoj Gori kao nepoželjnoj i rizičnoj destinaciji. Takve kampanje mogu imati uticaj na domaće i strane turiste posebno iz Srbije, koji pod uticajem tabolidnih naslova biraju druge destinacije. Digitalni forenzički centar je prethodnih godina analizirao izvještavanje srpskih medija i ukazivao na takve propagandne kampanje i narative. I ove godine u susret turističkoj sezoni u srpskim medijima se prepoznaju već oprobane taktike propagande - senzacionalizam, tendenciozno izvještavanje, manipulacije, selektivno i pristrasno izvještavanje, stavljanje informacija u drugačiji kontest, mistifikacija i targetiranje. Portali Informer, Alo, Blic, Kurir, Srbija danas i Telegraf su u prvih dvadeset dana juna objavili 20 članaka koji sadrže neki vid manipulacije informacijama i narative u kontekstu turističke sezone u Crnoj Gori", saopšteno je iz DFC-a.
Dodaju da način na koji mediji u Srbiji izvještavaju o cijenama i uslovima na Crnogorskom primorju predstavlja konstruisanje medijskih narativa koji Crnu Goru sve češće prikazuju kao nepoželjnu, skupu i otuđenu destinaciju.
"Dominira senzacionalistički ton i preovladavaju narativi da je Crna Gora postala preskupa i da cijene ne odgovaraju standardima prosječnog turiste iz Srbije. Uz to se kao primjeri navode pojedinačne, luksuzne lokacije, čime se stvara utisak da su te cijene pravilo, a ne izuzetak. Posebno je značajno da su u tekstovima uključeni objave i komentari sa društvenih mreža koji pojačavaju osnovni narativ".
Takođe, kako dodaju iz DFC-a, se provlači poruka da se ranije u Crnu Goru dolazilo porodično, a da je to sad postalo 'elitističko ljetovalište'.
"Tekstovi sa naslovima poput "Limunada k’o kilo limuna: Crnogorci derikože, Mini pica paprenih 10 evra", "Crnogorci debelo udaraju po ušima" i "U Crnoj Gori sve bezobrazno poskupelo: Cena čizkejka 'bode oči'" turistima jasno ukazuju na uređivačku intenciju srpskih portala s ciljem diskreditacije Crne Gore uz upotrebu grubih, kolokvijalnih pa i uvrjedljivih izraza. Tekstovi sadrže niz senzacionalističkih tvrdnji koje ne nude stvarni kontekst. Selektivno predstavljanje cijena služi isključivo da izazove ljutnju i bijes kod čitalaca i odvrati ih od ljetovanja na Crnogorskom primorju. Učestalo je i poređenje Crne Gore sa drugim destinacijama poput Italije, Azurne obale i Egipta koje se prikazuju kao bolje organizovane i jeftinije".
Iz DFC-a navode da svrha takvih tekstova nije objektivno vrednovanje turističkih ponuda, već oblikovanje percepcije da je Crna Gora postala skuplja i lošija čak i od tradicionalno prestižnih ili egzotičnih lokacija.
"Srpski portali sredinom juna izvještavali su o sporadičnim slučajevima nezakonitog služenja prstaca (vrsta školjke) u restoranima u Crnoj Gori o čemu se oglasilo i crnogorsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Iako bi tekstovi trebali da budu informativnog karaktera, već u samim naslovima se uočava senzacionalizam koji upućuje na uzbunu i skandal. Sugeriše se da je riječ o raširenoj i ozbiljnoj prijetnji, iako sami tekstovi ističu da se slučajevi dešavaju sporadično i da su pod stalnim nadzorom. Centralni narativ koji se provlači kroz tekstove objavljene na portalima Alo, Informer i Kurir jeste da se u Crnoj Gori ne poštuju zakoni i da se zdravlje turista dovodi u pitanje", saopšteno je.
Bonus video:
