Nekad luksuz, sada opasnost za kupače: Objekat budvanske "Maše" klasični primjer nebrige

Jedan od nekada najluksuznijih restorana u Budvi, koji je od prije tri godine postao vlasništvo Opštine, danas je ruina i ugrožava posjetioce javne plaže Pizana uz bedeme Starog grada

48937 pregleda 66 reakcija 16 komentar(a)
Atraktivni prostor sada je ruina, Foto: Vuk Lajović
Atraktivni prostor sada je ruina, Foto: Vuk Lajović

Nekada jedna od najluksuznijih restorana u Budvi, “Maša” kod Starog grada, danas je ruina i predstavlja opasnost za kupače popularne javne plaže Pizana uz bedeme.

Otvoreni i nezaštićeni elektro orman, zarđala metalna konstrukcija, nezaštićena nadstrešnica, neobezbijeđena unutrašnjost oronule građevine... slika je “Maše”, kojom od prije tri godine gazduje Opština Budva.

Otvoreni orman sa elektro instalacijama
Otvoreni orman sa elektro instalacijamafoto: Vuk Lajović

Bivša restoranska terasa praktično izlazi na samu plažu i služi za odmor posjetilaca Pizane koji žele da se zaštite od ljetnjeg sunca. S druge strane, Pizana, od ove, pa narednih četiri godine je javna plaža o kojoj se brine Javno preduzeće morsko dobro.

Dok “bjesni” politički rat na relaciji Opština - Morsko dobro, restoran “Maša” praktično je primjer nebrige.

Od restorana ostala ruina
Od restorana ostala ruinafoto: Vuk Lajović

U Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom su jasni da “Maša” nije u njihovoj nadležnosti, te pozvali Opštinu da sanira dotrajali objekat.

“Javno preduzeće nastavlja sa redovnim održavanjem plaže Pizana u Budvi, jedne od najposjećenijih gradskih plaža tokom ljetnje sezone. Tokom prethodnog perioda izvršeni su radovi na sanaciji i farbanju ograde, dok se plažni prostor svakodnevno čisti i održava, čime se obezbjeđuje uredan i bezbjedan ambijent za korisnike. U skladu sa Uslovima za organizaciju kupališta, vodena strana kupališta je propisno obilježena, postavljene su bove koje jasno definišu prostor za kupanje i doprinose sigurnosti kupača. Ove aktivnosti predstavljaju dio planskog uređenja morskog dobra koje Javno preduzeće sprovodi duž crnogorske obale”, kazali su “Vijestima” u državnoj kompaniji.

Kako su naglasili, objekat koji se nalazi neposredno na samoj plaži, a koji nije u nadležnosti Javnog preduzeća, već Opštine Budva, nalazi se u zapuštenom stanju i značajno narušava vizuelni identitet prostora.

“Smatramo da bi sanacija i uređenje tog objekta dodatno doprinijelo ukupnom izgledu i atraktivnosti plaže Pizana, koja ima poseban značaj kako za građane Budve, tako i za brojne posjetioce”, zaključuju u Morskom dobru.

Iz Opštine Budva nijesu odgovorili “Vijestima” da li namjeravaju da urede objekat nekadašnjeg restorana, imajući u vidu da su tribine gradskog plivališta, koje se nalazi uz sami restoran okrečili i uredili.

Savjet Mjesne zajednice Stari grad, kako su kazali “Vijestima”, nije kandidovao lokalnoj upravi problem nekadašnjeg restorana.

Opština je, prije tri godine, na sebe uknjižila otvoreni bazen - gradsko plivalište na Pizani ispod starogradskih bedema, te formalno postala vlasnik mnogo atraktivnije nekretnine, nekadašnjeg restorana “Maša” čiji je vlasnik bio Plivački vaterpolo klub (PVK) Budva - Budvanska rivijera.

Maša Pizana Budva
Maša Pizana Budvafoto: Vuk Lajović

Upravo je u ljeto 2022, kada je gradom zbog političke situcije upravljao odbor povjerenika, jer sjednice Skupštine opštine nijesu se održavale više od pola godine zbog rata tadašnjeg Demokratskog fronta i Demokrata, donijeta odluka da se otvoreno plivalište i “Maša” oduzmu vaterpolo-plivačkom klubu.

Tadašnja administracija gradonačelnika Marka Carevića (DF) predložila je tu odluku, uz obrazloženje da je Opština stoodstotni vlasnik kluba, pa kao takva i formalno treba da bude uknjižena na imovinu kluba, na plivalište i poslovne prostore s tribinom na Pizani, ali i na imovinu pored zatvorenog bazena na Slovenskoj plaži.

Restoran “Maša”, nekada jedan od najatraktivnijih u gradu, punih devet godina nije u funkciji, a godinama ranije vaterpolo klub je od njegovog izdavanja godišnje inkasirao više od 50 hiljada eura.

Upozorenje Odboru povjerenika tada je stiglo od pomoćnika sekretara za zaštitu imovine Opštine Budva Đorđa Zenovića da odluke koje se tiču imovine Opštine treba da donosi Skupština opštine, odnosno odbornici koji budu izabrani na predstojećim lokalnim izborima.

I Skupština PVK Budva - Budvanska rivijera zatražila je od Odbora povjerenika da s dnevnog reda sjednice povuče predlog Odluke.

“Usvajanjem predloga odluke klub bi ostao bez imovine koja je decenijama bila u svojini kluba i po kojoj je bio prepoznatljiv. To se odnosi na sportski objekat na otvorenom plivalištu u gradskoj luci, popularnoj Pizani, koja je u vlasništvu kluba od 1987. godine, a koji je izgrađen od donacija građana Budve, kao i o imovini koja se nalazi pored zatvorenog bazena na Slovenskoj plaži”, naveli su tada u iz kluba.

Ipak, odbor povjerenika donio je odluku koju je predložila Carevićeva administracija.

Bonus video:

OSZAR »